Kamu görevlileri hakkında suç duyurusu

img
ADANA - ÇHD ve İHD'li avukatlar, Suriyeli Ali El Hemdan'ı öldüren polisi korudukları gerekçesiyle kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu.
 
Adana’da Suriyeli Ali El Hemdan’ı öldüren polis F.K.’nin yargılandığı davanın 6’ncı duruşması 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi, Ali El Hemdan’ı öldüren sanık polisi korudukları gerekçesiyle kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu. ÇHD ve İHD'li avukatlar, Adana Valisi, Adana İl Emniyet Müdürlüğü, Polis Kriminal Laboratuvarı uzmanları, sanık polisin görev arkadaşı İ.K., Adana Valiliği Basın ve Halklar İlişkiler Müdürü ve kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesinde sorumluluğu olanların tespit edilip cezalandırılması için Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
 
SANIK POLİS
 
Avukat Tugay Bek, Adana Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğünce görevlendirilmiş polis ekipleri 27 Nisan 2020'de sokağa çıkma yasaklarını denetlediği sırada Suriyeli mülteci Ali El Hemdan’ın (18) idari para cezası ödememek için polis kontrol noktasından uzaklaşmak isterken,  Polis Memuru Fatih Karaca’nın, Ali El Hemdan'ın peşinden gittiğini söyledi. Bek, “Fatih Karaca, dur ihtarından bulunduğunda Ali El Hemdan yüzünü polis memuruna dönerek ellerini havaya kaldırmıştır. Fatih Karaca, sokağa girmeden hazırlamış olduğu silahını çıkarıp yaklaşık 15 metre mesafeden ateş ederek,  Ali El Hemdan'ı kalbinden tek kurşunla vurarak, olay yerinde öldürmüştür” dedi. 
 
Polis memuru İ.K.’nin, sanık polisin “Koşarken de elimde eldiven bulunduğundan ve çok yorulduğumdan sendeledim. O sırada yere düştüm. Yere düşerken de silah ateş aldı” şeklindeki ifadesini destekleyen yalan ifade verdiğini dile getiren Bek, “Güvenlik kamerası kaydında sendeleyip düşme sonrası silahın ateş alması gibi bir durumun olmadığının ortaya çıkması sonrası sanık Fatih Karaca, ifadesinde değişikliğe gitmiştir. Fatih Karaca, mahkeme de alınan savunmasında havaya ateş etmek isterken silahının yanlışlıkla ateş aldığını söylemiştir. Sanık Fatih Karaca ifadesini değiştirdikten sonra tanık polis memuru İ.K. de meslektaşını teyide yönelik bir tanıklıkta bulunmuştur. İ.K., görevi kötüye kullanarak adli makamları yanıltma ve delilleri karartma suçunu işlemiştir” diye konuştu.
 
'VALİ VE İL EMNİYET MÜDÜRÜ SUÇ İŞLEDİ'
 
Adana Kriminal Polis Laboratuvarı’nın da inceleme raporunda sanık polisin ceza almasını önlemek için Ali El Hemdan’ın tişörtündeki delikten yola çıkılarak kurşunun sekerek gelen kurşun olduğu şeklinde tespitte bulunduğunu anımsatan Bek, güvenlik kamerası görüntülerinden sonra Adli Tıp Kurumu’ndan istenen yeni raporun tişörtten yola çıkarak seken kurşun yönünde bir kanaate varmanın mümkün olmadığını bildirdiğini söyledi. Adana Kriminal Polis Laboratuvarı’nın sunmuş olduğu raporun dosyadaki diğer deliller ile açıkça ters düşmesi nedeni İçişleri Bakanlığı’nın Mülkiye Müfettişi görevlendirdiğini dile getiren Bek, mülkiye müfettişi raporunda Adana Valisi, İl Emniyet Müdürü ve kriminal raporu düzenleyen uzmanların suç işlediği tespitinde bulunulduğunu dile getirdi. 
 
Raporun sonuç bölümünü paylaşan Bek, “Adana İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ın, apar topar Adana Valisi Mahmut Demirtaş ile görüştüğü, sığınmacı öldüren polisi koruma kararı aldıkları, bu kapsamda Adana Emniyet Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarı Şube Müdürlüğü'nün olayla ilgili olarak hazırlayıp savcılığa gönderdiği raporda, Ali El Hemdan'dan çıkan tişörtün sol göğüs bölgesinde bulunan yırtılma şeklindeki bir adet delinmenin sert bir yüzeyden (taş, duvar, metal, cam vb) sekerek/çarparak gelen mermi çekirdeği ve mermi çekirdeğine ait parçanın oluşturduğu delinme olduğu ve söz konusu bu delinme üzerindeki artıların oluşturduğu renk dağılımı göz önünde bulundurulduğunda delinmenin aşağıdan yukarı doğru gerçekleştiği fikir ve kanaatine varılmıştır" dendiği.
 
Genci vuran polisin bu yönde ifade verdiği savcılığın vurulma anına ilişkin görüntülere ulaşması üzerine, polisin yere düştüğü, merminin sektiği gibi beyanların gerçek dışı olduğunun ispatlanmış olduğu, görüntülerde polis memurunun silahını söz konusu şahsa doğrudan hedef alarak ateşlediğin net olarak görüldüğü, bu durumun kriminal uzmanlarının raporu ile uyumlu olmadığı, dolayısı ile söz konusu uyumsuzluğun Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca değerlendirilmesi gerektiği"  belirtilmektedir. Mülkiye müfettişi raporunda Adana Valisi, İl Emniyet Müdürü ve kriminal raporu düzenleyen uzmanların suç işlediği tespitinde bulunmaktadır” şeklinde konuştu.
 
'CEZALANDIRILSINLAR'
 
Adana Valiliği İl Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün cinayetten bir gün sonra basına göndermiş olduğu bültende Ali El Hemdan uyarı ateşi açılması sonucu hayatını kaybettiğini belirttiğini hatırlatan Bek, “Adana Valiliği, insan öldürme suçunu işlediği açık olan Fatih Karaca'yı aklama çabasına girmiştir. Kasten insan öldürme suçunu kaza olarak göstermeye çalışmıştır. Kamu görevini kullanan kişilerin, adli mercileri ve kamuoyunu yanıltıcı bilgiler vererek failleri koruması suç olarak değerlendirilmelidir" dedi. Demirören Haber Ajansı’nın (DHA), "Polisin kimlik sorarak uygulama yaptığını gören Ali El Hemdan, otomobiliyle kaçmaya başladı. Ardından da otomobilden inip ara sokaklarda izini kaybettirmeye çalıştı. Yaşanan kovalamacada polisin 'dur' ihtarına uymayan Ali Hemdan El Asani, polis memuru F.K.'nın açtığı ateş sonucu göğsünden vuruldu” şeklinde haber girdiğini anımsatan Bek, “DHA muhabirlerinin büyük oranda bir hayal mahsulü olan bu haberi sanık Fatih Karaca'yı aklamak için yaptıkları kanaatindeyiz. Muhabirler bu şekilde haber yapmaları hususunda Adana Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü'nün baskı ve yönlendirmesi maruz kaldıkları düşüncesindeyiz.  Adli mercileri ve kamuoyunu yanıltıcı düzmece haberleri yapan ve bu yönde talimat veren kişilerin tespit edilerek cezalandırılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.
 
'403 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ'
 
Sadece 2007-2020 arası 403 kişinin polisin dur ihtarına uymadığı gerekçesi öldürüldüğünü vurgulayan Bek, “Bu cinayetlerin tamamında polisler cezasız bırakılmıştır. Ali El Hemdan dosyası polislerin yargı karşısında nasıl aklandıklarını göstermektedir. Valilik, Emniyet, Kriminal Büro ve medya eliyle cinayet sanığı polis memurunu korunmak için 'organize' olmuşlardır. Baroların, biz avukatların davaya müdahillik talepleri mahkeme tarafından ret edilerek yargılama kamuoyu denetiminden kaçırılmak istenmektedir. Her şeye rağmen bizler Ali El Hemdan davasının peşini bırakmayacağız” dedi.
 
Açıklamanın ardından avukatlar duruşma salonuna geçti.

Diğer başlıklar

29/11/2021
22:44 Kobanê olaylarında düğünde olduğu ispatlanmasına rağmen ceza verildi
21:38 Ercan Ateş’in cenazesi ailesine verilmeden defnedildi
21:08 Emrah Apartmanı’na ilişkin açılan dava görüldü
20:26 ‘İnsanlığa Gönderilmiş Mektuplar’ filminin gösterimi yapıldı
20:07 Kovid-19’dan 189 yeni vefat
19:55 Manisa’da iki HDP üyesi tutuklandı
19:33 İzmir'de de fırtına etkisini gösterdi
19:16 BTS’nin nöbeti 46’ncı haftasında
19:04 Aldıkları ‘saat’ gerekçesiyle 4 gündür gözaltındalar!
18:47 Dalyan Kanalı'na kayalar dolduruluyor
18:38 Cizre'de 3 kişi tutuklandı
18:21 HDP Kadın Meclisi Güven’i ziyaret etti
18:19 HDP'den asgari ücret görüşmeleri öncesi bildiri dağıtımı
18:14 #İmralıKapılarınıAçın kampanyası başlatıldı
18:00 CHP’li Ağbaba: Devlet kurumu uyuşturucu lojistik merkezi olmuş
17:46 HDP’li Öcalan’dan İmralı yasağına tepki: Yetkililer ne yapmaya çalışıyor?
17:41 ‘Avcılık ve doğaya yapılan saldırılara karşı direneceğiz’
17:30 Yargıtay HDP’nin kapatılmasına dair esas hakkındaki görüşünü AYM’ye sundu
17:17 Kobanê Davası avukatları: Artık duruşmalara katılmayacağız
17:13 Kobanê Davası avukatlarından mahkemeye alkışlı protesto
17:11 Müşteki polisler silahlarıyla duruşmaya katıldı
17:11 Kübra Ekin’den 17 gündür haber alınamıyor
17:06 İstanbul’da fırtına bilançosu: 2 ölü, 9 yaralı
16:48 'Kaplumbağalar kömür sevmez' protestosu
16:24 Tekne faciası davasında sanık avukatı: Asıl suçlu mültecilerdir
16:24 Şakran Cezaevi'nde tutuklular koronaya yakalandı
16:05 Baro başkanlarından Kobanê Davası başkanına: Yargılamayı sürdüremezsiniz
15:57 Diyarbakır Adliyesi’nde kavga
15:53 Leyla Güven’e verilen ceza protesto edildi
15:46 Adalet Nöbeti’ne destek büyüyor: Eylem amacına ulaşacak
15:30 20 öğrencinin adli kontrol tedbiri kaldırıldı
14:48 Öcalan’a iki yeni görüş yasağı
14:37 HDP Dersim'de kongrenin startını verdi
14:33 Kayıp kadının cenazesi su kuyusunda bulundu
14:33 İstanbul’da rüzgar hızı 100 kilometreyi aştı
14:09 Adalet Nöbeti 14’üncü gününde
14:08 Korucubaşı ‘rüşveti ödemek için arazi satıyor’ iddiası
14:05 Kobanê Davası avukatları Tahir Elçi’yi andı
13:55 Eğitim Sen’den cinsiyet eşitliği eğitimi için kampanya
13:25 Çukuralan’daki altın madeni projesi durduruldu
13:22 Kobanê Davası: 6 yıl beklediniz, şimdi niye acele ediyorsunuz?
13:13 Adana'da gözaltına alınanlar serbest
12:41 Fırtına tekneleri alabora etti
12:29 Şenyaşar ailesi: Yasalar Urfa’da işlemiyor
12:26 İzmir'de deniz taştı
12:08 İstanbul için fırtına uyarısı
11:44 Kobanê Davası’nda bir mahkeme üyesi daha görevden alındı
11:26 Üsküdar’da parkta bir polis cenazesi bulundu
10:42 ‘AKP-MHP’den kurtulmak için daha çok cesaret’
10:14 İzmir'de vapur seferleri iptal edildi
10:01 ‘Demokrasi ittifakına ihtiyaç var’
09:58 AKP’li Sayan’ın darp ettiği işçi suç duyurusunda bulundu
09:43 Uca: Avrupa cesaretli olursa, Türkiye’nin savaş siyaseti son bulur
09:31 Kobanê Davası’nda 'PYD talimatı' da asılsız çıktı
09:05 Silivri Cezaevi'nde 'devlet' kim?
09:03 Zeytun: İmralı tecridi insan hakları krizidir
09:03 HDP Almanya Eşsözcüsü: İmralı’da kapıların açılma zamanı
09:02 KDP öğrencileri intihara sürüklüyor
09:01 Polis felç bıraktı, yargı ‘hukuka uygun’ gördü
09:00 29 KASIM 2021 GÜNDEMİ
28/11/2021
23:50 Türk askeri Zirgan'da bir kişiyi işkenceyle katletti
21:55 Mahkemede sahte çıkan gizli tanığın beyanları gözaltı gerekçesi
21:39 Urfa Barosu'ndan Kürtçe tiyatro
21:30 KASED'den sanatsal çocuk atölyeleri
21:21 ‘Geçinemiyoruz’ eyleminde gözaltına alınanlar serbest
21:09 Şengalli kadınlardan 7 günlük eylem çadırı
19:34 Koronadan 213 vefat, 21 bin 655 yeni vaka tespiti
19:17 Temelli: Gençlerin Öcalan’ı okuması lazım
18:51 MKM'den Çîrok ve Dengbêj etkinliği
18:48 İshak Çağlayan’ın cenazesi Van Gölü’nde bulundu
17:52 ‘İktidarın halka verebileceği birşey kalmadı’
17:35 Bingöl’deki halk buluşması: Tecrit adaletsizliğin resmidir
17:17 TİP’ten genel grev çağrısı
17:15 Aladağ için adalet istendi
17:11 Mardin'de gözaltı protestosu
16:58 Hastane önünde polis şiddeti
16:42 Türkoğlu Cezaevi’nde gardiyanların baskıları sürüyor
16:41 Babacan: Bahçeli kayyum gibi iktidarın başında
16:04 Karamollaoğlu, Şenyaşar ailesiyle görüştü
16:01 Müdür yardımcısı ve öğretmenden öğrenciye cinsel saldırı
15:38 Ankara’da kriz protestosu: Hükümet istifa
15:31 4 aylık bebeği olan Batırhan serbest bırakıldı
15:17 TUHAY DER ailelerle bir araya geldi: Tecrit direnişle kırılır
15:15 Leyla Güven'e verilen cezaya tepki
14:56 Katliamın 119’uncu ayı: Barışın yolu Roboski’den geçer
14:53 Sancar: HDP bozuk düzeni değiştirmeye geliyor
14:17 Sancar, Adana’da esnafın sorunlarını dinledi: Halk kuru ekmek bulmakta zorlanıyor
14:01 Tahir Elçi’ye mezarı başında ‘faili meçhul bırakmayacağız’ sözü
13:58 HDP’nin Mersin mitingine büyük ilgi
13:41 Gözaltı operasyonuna tepki: Amacına ulaşamayacaklar
13:40 Gençler Dersim'de bir araya geldi: Örgütlü mücadeleyi büyüteceğiz
13:27 Ev baskınında polis şiddeti
11:31 Tarsus’ta fuhuşa sürüklenen T.A. ifade verdi
11:15 Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 265'inci gününde
11:13 Sylvie Jan: Kürtler dünyanın geleceği için umut kaynağı
11:12 ‘Türkiye kimyasal silah kullanımından cezalandırılmalı’
10:39 İHD: Elçi cinayetinde cezasızlığa izin vermeyeceğiz
10:31 Süleymaniye’de DAİŞ saldırısı
10:29 Ürdünlü yazar Qelab: PKK ‘terör listesi’nden çıkarılmalı
10:20 Dört Ayaklı Minare’nin önünden seslendi: Adalet çıkmazındayız