‘İktidarın korkulu rüyası olan sokakta tepki devam edecek’

img

ANKARA - ESP, Halkevleri, EMEP ve Devrimci Parti Genel Başkanları, Millet İttifakı’nın halka “sokağa çıkmayın” çağrısının, “AKP’nin ekmeğine yağ sürmek” olduğunu belirterek, iktidarın korkulu rüyası olan sokaktaki tepkinin devam edeceğini söyledi.

Döviz kurundaki yükseliş, TL’nin giderek değer kaybetmesi ve ekonomik krizin derinleşmesi üzerine halk dün birçok kentte sokaklara indi. Sokaklarda, “Hükümet istifa”, “AKP istifa” sloganları atılırken, Millet İttifakı’ndan “sokağa çıkmayın, sandığı bekleyin” yönünde açıklamalar geldi.
 
Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Birleşik Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren ve ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, halkın tepkisi ve Millet İttifakı’nın çağrısını değerlendirdi.
 
‘TEPKİ DEVAM EDECEK’
 
Halkın verdiği tepkiyi, “Uzun yıllardır sürdürülen ekonomik ve siyasi politikaların artık dayanılmaz hale geldiğinin göstergesi” olarak değerlendiren Birleşik Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, “Dövizin önlenemeyen yükselişi artık insanların aydan aya daha da yoksullaştığını, bir ay alabildiğini bir ay sonra alamaması, söylenen tüm yalanlara rağmen yaşanılan bir gerçek. AKP’ye oy veren büyük çoğunluğun da artık isyan ettiği bu durum, son 10 günde yaşananlarla doruğa ulaştı ve halk sokaklara çıktı. Erdoğan’ın itiraf gibi olan açıklamalarının da bu öfkede büyük payı var. Yoksullaşma ve pahalılık, artan faturalar tepkiyi doğurdu ve bu tepki devam edecek. Halklar eskisi gibi yönetilmek istemiyor, hiçbirimiz istemiyoruz. Daha dün patronlara ‘ne istediniz de vermedik, grevleri yasakladık’, erkeklere ‘siz yapın biz kollarız’ diyenler ile her gün savaş ve işgal tezkereleri çıkaranları istemiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
SİSTEMİN ÇARKI 
 
Halkın kendi gücüne güvenmesi gerektiğini işaret eden Öneren, “Seçimlerle bizi oyalamalarını artık kabul etmemeliyiz. İktidar, bizim yani halkın olmalı. ABD ve Avrupa emperyalistlerle iktidarı almak için pazarlıklar yapan, sözler veren hiç kimse bizim sesimizin yankısı değildir. Bize seçim vaat edenler, bu sistemin çarkı dönsün diye didiniyorlar. Bizimse bu çarklar arasında ezilecek bir canımız daha kalmadı. Gündemimiz, sistemin dönmesi değil, halkın iktidar olmasıdır. İşçileri, emekçileri, kadınları, gençleri tüm ezilenleri bugünkü yaşanmaz hale gelen koşullara mahkum eden sermaye ve uşakları, yandaşları örgütlü bir şekilde saldırılarını sürdürüyor. Ancak birleşik mücadele gücümüzle bu saldırılara karşı koyabilir, kazanımlar elde edebiliriz. Dün sokağa çıkan, bugün, yarın sokağa çıkacak olan, ‘yeter artık, bıçak kemiği geçti’ diyen, sömürü, savaş, faşizm, soygun, talan, yalan, rant düzenine karşı olan herkesin birlik olma, birlikte mücadele etmesi gereken gündür bugün. Kazanmaktan başka seçeneğimiz yok” şeklinde konuştu.
 
‘İKTİDARIN KORKULU RUYASI’
 
Halkın uzun bir süredir ekonomik yükün altında ezildiğini ifade eden Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttük, “İktidar ise tüm bu yükü görmezden gelerek, yandaş sermayedarlarına alternatif çözüm öneriyor ama halka herhangi bir çözüm önermiyor. Halkın yoksulluğunu ve ezilmişliğini görmezden geliyor. Dövizde yaşanan hızlı yükseliş halka yoksulluk olarak geri dönüyor. Halk buna tepki olarak sokağa çıktı” dedi. 
 
GÜÇLÜ BİR SOKAK MUHALEFETİ
 
Halkın tencere tavayla sokağa çıkmasının iktidar açısından Gezi’yi de hatırlattığını dile getiren Merttürk, “Halkın sokaktaki meşru muhalefeti, iktidarın korkulu rüyasıdır. Burada üzücü olan muhalefet partilerinin, hızlıca iktidar partilerinin ekmeğine yağ sürer şekilde bir provokasyon diliyle sokağa çıkanları telkin etmeye çalışması ve geri çağırmasıdır. Krize karşı ses yükseltmenin engellenmesi, AKP’nin ekmeğine yağ sürmek, değirmenine su taşımak demektir. Hiçbir zaman faşist iktidarlar kendiliğinden yaptıkları hatanın farkına varmamıştır. Bu iktidarların sonunu her zaman güçlü bir sokak muhalefeti getirmiştir. Haklı, meşru ve militan bir halk hareketi getirmiştir. Şimdi de böyle olacaktır” diye belirtti.
 
Halkın, en demokratik haklarını kullanması noktasında her zaman sokakta yan yana yürüdüklerine vurgu yapan Merttürk, “Bundan sonra da tüm demokrasi bileşenleriyle sokaklarda yan yana haklı mücadeleye devam edeceğiz” mesajını verdi.
 
‘HALKI FRENLEMEYE ÇALIŞIYORLAR’
 
Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ise, Millet İttifakı’nın, iktidarı eleştiren bir güç olarak “ilk seçimde gidecekler, sokağa çıkılırsa provokasyon çıkar” söylemlerini kullanarak halk hareketini frenlemeye çalıştığını kaydederek, “Bu doğru bir tutum değil. Tam tersine halk, kendi siyasi tarzını, anlayışını, taleplerini sokakta, meydanlarda iş yerlerinde gösterirse hakkını elde edebilir. Türkiye işçi sınıfının, emek hareketinin tarihi de budur” diye belirtti. “Sokağa çıkmayın” çağrıları yapan Millet İttifakı’nın seçi programından, söylemlerinden sermayenin çıkarlarını gözeten bir ekonomik programa sahip olduğunu anladıklarını ifade eden Akdeniz, “Bu yüzden sadece bir sandıkta iktidar değişikliğiyle Türkiye’nin ekonomik sorunları çözülmez. Halkın bu süreçte gerek Cumhur İttifakı’nın gönderilmesi gerekse isterse Millet İttifakı seçimi kazansın kendi taleplerinin karşılanabilmesi için emeğin örgütlü gücünü göstermesi gerekir. Bu çerçevede bizler, eylemlerin geriye çekilmesi tutumlarını doğru bulmuyor tam tersi Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı dışında bir siyaset anlayışına halkımızı çağırıyoruz. Bizim buradaki çağrımız bir halk ittifakıdır” diye aktardı.
 
‘SOKAĞA YANSIYAN ÖFKE’
 
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş da, AKP-MHP bloğunun yönetememe krizi içerisinde olduklarını belirterek, “Bu yönetememe krizini derinleştiren en temel olgu ise içinden çıkmayı bir türlü başaramadıkları ekonomik kriz. İktidar, bu siyasi ve iktisadi sorunu, bölgesel yayılmacı işgal politikalarıyla ve emekçileri her gün daha fazla yıkıma uğratan ekonomi politikalarıyla gidermeye çalışıyor. Sokağa yansıyan öfke tam olarak iktidarın siyasi ve iktisadi politikalarınadır. Faşist rejimin siyasal, toplumsal desteğinde ciddi bir erozyon olduğunu uzun bir süredir söylüyoruz. Bunun karşısında burjuva muhalefet odağının bir burjuva restorasyon içerisinde bu krizden çıkış planının ortaya koymaya çalıştığını söylüyoruz. Bu iki durum karşısında işçi ve emekçiler, insanca yaşam ve özgürlük için akacak bir kanal arıyor” diye aktardı. Eylemlerin daha fazla büyüyeceğini vurgulayan Gümüştaş, “Millet İttifakı, giderek toplumsal siyasal desteğini yitiren AKP-MHP iktidar bloğu karşısında işçi ve emekçilerini düzen içi çözüme çekmeye çalışan bir siyasi program yürütüyor. Tipik devlet refleksini bu durum karşısında da sergiliyor. Dolayısıyla halkın çıkarına dair bir seçenek değildir” diye kaydetti.
 
GENEL GREV ÇAĞRISI
 
Yaşanan yıkım karşısında halkın haklılığından gelen gücünü kullanması gerektiğini dile getiren Gümüştaş, şunları söyledi: “Bu en başta sendikalarda ve emek örgütlerinde somutlaşacak grevle başarılabilir. Genel grev çağrısı yapılmalıdır. Grevin de yaşamı durduracak eylem biçimleriyle birleştirilerek genel bir direnişe dönüştürülmesi gerekli. Ancak böyle bir yaygınlık ve direniş içerisinde faşist rejimden hesap soracak ve onun karşısına emekçilerin, halkın iradesini koyacak bir hat geliştirilebilir. Birleşik mücadelenin sokakta üretileceğine dair sözün yerini pratiğe bıraktığı bir süreçteyiz. Siyasi parti ve örgütler halkın en acil taleplerinde somutlaşan ve çözümün bir strateji haline getiren mücadele ortaklığını ortaya koyabilmelidir. Biz de sürecin içerisinde yerimizi almış durumdayız.”
 
MA / Zemo Ağgöz
 

Diğer başlıklar

29/11/2021
22:44 Kobanê olaylarında düğünde olduğu ispatlanmasına rağmen ceza verildi
21:38 Ercan Ateş’in cenazesi ailesine verilmeden defnedildi
21:08 Emrah Apartmanı’na ilişkin açılan dava görüldü
20:26 ‘İnsanlığa Gönderilmiş Mektuplar’ filminin gösterimi yapıldı
20:07 Kovid-19’dan 189 yeni vefat
19:55 Manisa’da iki HDP üyesi tutuklandı
19:33 İzmir'de de fırtına etkisini gösterdi
19:16 BTS’nin nöbeti 46’ncı haftasında
19:04 Aldıkları ‘saat’ gerekçesiyle 4 gündür gözaltındalar!
18:47 Dalyan Kanalı'na kayalar dolduruluyor
18:38 Cizre'de 3 kişi tutuklandı
18:21 HDP Kadın Meclisi Güven’i ziyaret etti
18:19 HDP'den asgari ücret görüşmeleri öncesi bildiri dağıtımı
18:14 #İmralıKapılarınıAçın kampanyası başlatıldı
18:00 CHP’li Ağbaba: Devlet kurumu uyuşturucu lojistik merkezi olmuş
17:46 HDP’li Öcalan’dan İmralı yasağına tepki: Yetkililer ne yapmaya çalışıyor?
17:41 ‘Avcılık ve doğaya yapılan saldırılara karşı direneceğiz’
17:30 Yargıtay HDP’nin kapatılmasına dair esas hakkındaki görüşünü AYM’ye sundu
17:17 Kobanê Davası avukatları: Artık duruşmalara katılmayacağız
17:13 Kobanê Davası avukatlarından mahkemeye alkışlı protesto
17:11 Müşteki polisler silahlarıyla duruşmaya katıldı
17:11 Kübra Ekin’den 17 gündür haber alınamıyor
17:06 İstanbul’da fırtına bilançosu: 2 ölü, 9 yaralı
16:48 'Kaplumbağalar kömür sevmez' protestosu
16:24 Tekne faciası davasında sanık avukatı: Asıl suçlu mültecilerdir
16:24 Şakran Cezaevi'nde tutuklular koronaya yakalandı
16:05 Baro başkanlarından Kobanê Davası başkanına: Yargılamayı sürdüremezsiniz
15:57 Diyarbakır Adliyesi’nde kavga
15:53 Leyla Güven’e verilen ceza protesto edildi
15:46 Adalet Nöbeti’ne destek büyüyor: Eylem amacına ulaşacak
15:30 20 öğrencinin adli kontrol tedbiri kaldırıldı
14:48 Öcalan’a iki yeni görüş yasağı
14:37 HDP Dersim'de kongrenin startını verdi
14:33 Kayıp kadının cenazesi su kuyusunda bulundu
14:33 İstanbul’da rüzgar hızı 100 kilometreyi aştı
14:09 Adalet Nöbeti 14’üncü gününde
14:08 Korucubaşı ‘rüşveti ödemek için arazi satıyor’ iddiası
14:05 Kobanê Davası avukatları Tahir Elçi’yi andı
13:55 Eğitim Sen’den cinsiyet eşitliği eğitimi için kampanya
13:25 Çukuralan’daki altın madeni projesi durduruldu
13:22 Kobanê Davası: 6 yıl beklediniz, şimdi niye acele ediyorsunuz?
13:13 Adana'da gözaltına alınanlar serbest
12:41 Fırtına tekneleri alabora etti
12:29 Şenyaşar ailesi: Yasalar Urfa’da işlemiyor
12:26 İzmir'de deniz taştı
12:08 İstanbul için fırtına uyarısı
11:44 Kobanê Davası’nda bir mahkeme üyesi daha görevden alındı
11:26 Üsküdar’da parkta bir polis cenazesi bulundu
10:42 ‘AKP-MHP’den kurtulmak için daha çok cesaret’
10:14 İzmir'de vapur seferleri iptal edildi
10:01 ‘Demokrasi ittifakına ihtiyaç var’
09:58 AKP’li Sayan’ın darp ettiği işçi suç duyurusunda bulundu
09:43 Uca: Avrupa cesaretli olursa, Türkiye’nin savaş siyaseti son bulur
09:31 Kobanê Davası’nda 'PYD talimatı' da asılsız çıktı
09:05 Silivri Cezaevi'nde 'devlet' kim?
09:03 Zeytun: İmralı tecridi insan hakları krizidir
09:03 HDP Almanya Eşsözcüsü: İmralı’da kapıların açılma zamanı
09:02 KDP öğrencileri intihara sürüklüyor
09:01 Polis felç bıraktı, yargı ‘hukuka uygun’ gördü
09:00 29 KASIM 2021 GÜNDEMİ
28/11/2021
23:50 Türk askeri Zirgan'da bir kişiyi işkenceyle katletti
21:55 Mahkemede sahte çıkan gizli tanığın beyanları gözaltı gerekçesi
21:39 Urfa Barosu'ndan Kürtçe tiyatro
21:30 KASED'den sanatsal çocuk atölyeleri
21:21 ‘Geçinemiyoruz’ eyleminde gözaltına alınanlar serbest
21:09 Şengalli kadınlardan 7 günlük eylem çadırı
19:34 Koronadan 213 vefat, 21 bin 655 yeni vaka tespiti
19:17 Temelli: Gençlerin Öcalan’ı okuması lazım
18:51 MKM'den Çîrok ve Dengbêj etkinliği
18:48 İshak Çağlayan’ın cenazesi Van Gölü’nde bulundu
17:52 ‘İktidarın halka verebileceği birşey kalmadı’
17:35 Bingöl’deki halk buluşması: Tecrit adaletsizliğin resmidir
17:17 TİP’ten genel grev çağrısı
17:15 Aladağ için adalet istendi
17:11 Mardin'de gözaltı protestosu
16:58 Hastane önünde polis şiddeti
16:42 Türkoğlu Cezaevi’nde gardiyanların baskıları sürüyor
16:41 Babacan: Bahçeli kayyum gibi iktidarın başında
16:04 Karamollaoğlu, Şenyaşar ailesiyle görüştü
16:01 Müdür yardımcısı ve öğretmenden öğrenciye cinsel saldırı
15:38 Ankara’da kriz protestosu: Hükümet istifa
15:31 4 aylık bebeği olan Batırhan serbest bırakıldı
15:17 TUHAY DER ailelerle bir araya geldi: Tecrit direnişle kırılır
15:15 Leyla Güven'e verilen cezaya tepki
14:56 Katliamın 119’uncu ayı: Barışın yolu Roboski’den geçer
14:53 Sancar: HDP bozuk düzeni değiştirmeye geliyor
14:17 Sancar, Adana’da esnafın sorunlarını dinledi: Halk kuru ekmek bulmakta zorlanıyor
14:01 Tahir Elçi’ye mezarı başında ‘faili meçhul bırakmayacağız’ sözü
13:58 HDP’nin Mersin mitingine büyük ilgi
13:41 Gözaltı operasyonuna tepki: Amacına ulaşamayacaklar
13:40 Gençler Dersim'de bir araya geldi: Örgütlü mücadeleyi büyüteceğiz
13:27 Ev baskınında polis şiddeti
11:31 Tarsus’ta fuhuşa sürüklenen T.A. ifade verdi
11:15 Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 265'inci gününde
11:13 Sylvie Jan: Kürtler dünyanın geleceği için umut kaynağı
11:12 ‘Türkiye kimyasal silah kullanımından cezalandırılmalı’
10:39 İHD: Elçi cinayetinde cezasızlığa izin vermeyeceğiz
10:31 Süleymaniye’de DAİŞ saldırısı
10:29 Ürdünlü yazar Qelab: PKK ‘terör listesi’nden çıkarılmalı
10:20 Dört Ayaklı Minare’nin önünden seslendi: Adalet çıkmazındayız