Yaralı halde tutuklanan kişiye ajanlık dayatması

img

BATMAN - Yaraları iyileşmeden cezaevine konulan ve aylardır tedavisi yapılmayan Gülgeş Tatlı, çıplak arama ve ajanlaştırma dayatmasına maruz kalırken, tek başına kaldığı odada günde 3 kez ayakta sayım dayatılıyor.

Hakkari'nin Meydandere bölgesinde 26 Temmuz’da çıkan çatışmada yaralanan YJA-STAR’lı Gülgeş Tatlı 10 günlük gözaltı süresi sonrası tutuklanarak Hakkari Cezaevi’ne gönderildi. Çatışma esnasında sol kol, kalça ve gözünden yaralanan Tatlı, ağır yaralı haliyle 3 kez farklı cezaevine sevk edildi. Sevk edildiği cezaevlerinde gardiyan, asker ve istihbaratçıların saldırısı ve tehditleri ile karşı karşıya kalan Tatlı’ya defalarca kez ajanlık dayatıldığı belirtildi. Tek kişilik hücrede tutulmasına rağmen günde 3 kez ayakta sayım dayatıldığı ifade edilen Tatlı’ya kitap, kalem ve mektup verilmiyor. 
 
DURUMU İYİ DEĞİL 
 
Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan kızının yaşadığı sorunlara ilişkin konuşan anne Fatma Tatlı, bu hafta telefon görüşmesi gerçekleştirmediği kızı için cezaevi yönetimini aradıklarını belirtti. Fatma Tatlı, cezaevi yönetiminin kendilerine “Kızınız telefona çıkmak istemiyor” dediğini ifade etti. Aile kızlarından haber alamaması üzerine avukatların 22 Kasım'da Tatlı’nın görüşüne gittiği belirtildi. Tatlı, “İstihbaratçılar sürekli kızımın yanına gittiği için avukat görüşe gittiğinde avukatlara güvenmemiş. Avukatlarla konuşmamış. Telefona çıkmaması durumu da yalandır. Avukatların aktardığına göre durumu iyi değilmiş. Yemeğine ilaç atılmasından korkuyormuş. Sürekli uyumak istiyormuş. Bu nasıl bir vahşettir. Kızıma yapılanlar artık son bulsun” dedi.
 
Kendisinin de 23 Kasım'da cezaevine gittiğini ve kızıyla kapalı görüşte görüşmek istediğini belirten Tatlı, cezaevi yönetimi "kızınız görüşmek istemiyor" diye cevap verdiğini söyledi. Tatlı, 3 haftadır kızı ile görüşemediğini belirtti. 
 
TEDAVİ EDİLMİYOR
 
Yapılan onca başvuruya rağmen kızının tedavisinin yapılmadığını kaydeden Tatlı, “Yakalandığından kolunda ve kalçasında yaralar vardı. Tek başına kaldığı hücrede tedavisini ve bütün ihtiyaçlarını o haliyle kendisi yapıyordu. Hakkari Cezaevi’nden Van Cezaevi’ne kalçasından yaralı olduğu halde saatlerce ring aracında elleri kelepçeli yarasının üzerinde oturtularak gönderildi. Kızım şu an sol kolunu hiç kullanamıyor. Gözünde görme bozukluğu var. Tedavi edilmezse daha da kötü olabilir. Kalçasında yaraları devam ediyor” diye konuştu.
 
ÇIPLAK ARAMA
 
Hakkari ve Van cezaevlerinden sonra evlerine 1 kilometre uzaklıkta bulunan Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’ne getirilen kızının çok ağır hak ihlallerine maruz kaldığını kaydeden Tatlı, kızının Batman Cezaevi’nde çıplak aramaya zorlandığını söyledi. Kızının tek başına kaldığı odaya sürekli erkek gardiyanlar tarafından baskın düzenlendiğini hatırlatan Tatlı, “Tek başına olmasına rağmen ayakta sayıma zorlanıyor. Özel eşyalarına dokunuyorlar. Kitaplarını alıp saatine kadar bütün eşyalara el koydular. Doktora götürüldüğünde tedavi edilmeden cezaevine getirildi. Cezaevine geldiğinde ise tüm eşyaları çalındı. Herhangi bir karar olmadan alıp götürmeleri çalmadır. Bu hırsızlıktır. Eşyalarını geri verilmesini istiyoruz” dedi.
 
HUKUKA AYKIRI
 
Batman Cezaevi’nde de istihbaratçılar ve gardiyanlar tarafından kızının tehdit edildiğini dile getiren Tatlı, “Kızım bize, içeride tanımadığı ama kendilerini Hakkari’den gelen istihbaratçılar olarak tanıtan kişiler tarafından ajanlığa zorlandığını ve tehdit edildiğini anlattı. Bu kişiler kızımı içerde sürekli ziyaret ediyor. Bundan cezaevi yönetiminin haberi olamaması mümkün değil. Hukuka aykırı bir durumdur. Yasak olmasına rağmen istihbaratçılar gidip kızımı sorgulamaya ondan bilgi almaya çalışıyorlar” dedi. 
 
KARDEŞİYLE TEHDİT ETTİLER
 
Kızının tüm saldırılara karşın geri adım atmadığını kaydeden Tatlı, “Yakalandığı günden beri kendisine yapılmayan şey kalmadı. Ancak hiçbir zaman geri adım atmadı. Kendisine ajanlık dayatmasında bulunan istihbaratçılar 14 yaşında olan kız kardeşi ile tehdit ettiler. Ona ‘kız kardeşinle uğraşırız. Yakışıklı oğlum var’ demişler. Kızım bize ‘Kız kardeşimi tek başına okula göndermeyin’ diye tembihledi. Bunların her şeyi yapabileceğini söyledi” şeklinde konuştu.