32 gündür grevde olan işçiler: Geçinemiyoruz

img
İSTANBUL - TİS talepleri için 32 gündür direnen Bakırköy Belediyesi işçileri, “Geçinemiyoruz” diyerek taleplerinin karşılanmasını istedi.
 
Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Belediye İş), Bakırköy Belediyesi işçilerinin Toplu İş Sözleşmesi (TİS) taleplerinin karşılanmaması üzerine başlattığı grev 32’nci gününde devam ediyor. Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yapılan açıklamaya grevde olan işçilere destek olmak için farklı kentlerden birçok işçi katıldı. 
 
Hazırlanan tabutun üzerine “Helalleşme Bakırköy işçisiyle başlar” yazısı yazıldı. İşiler sık sık “Diren direne kazanacağız”, “Vur vur dinlesin Kerimoğlu dinlesin”,  “Sadaka değil emeğimizi istiyoruz” sloganları attı.
 
ALIN TERİNİN MÜCADELESİ
 
Belediye-İş 2 Nolu Şube Başkanı Savaş Doğan, işçilerin yağmura rağmen 32 gündür kararlılıkla grevde olduğunu belirtti. Doğan, “Adı, sıfatı, partisi ne olursa olsun emek düşmanlarına karşı emeğin, alın terinin mücadelesini veriyoruz. Açlık sınırında geçinmeye çalışan taşerondan şirkete geçilen KHK'li Bakırköy emekçisinin mücadelesini veriyoruz. Bu mücadele, isçi sınıfının, örgütlü emeğin mücadelesidir. Bu mücadele, hak mücadelesi, onur mücadelesidir. Bu mücadele, ekmek mücadelesidir” diye belirtti.
 
‘GEÇİNEMİYORUZ’
 
Doğalgaz, elektrik gibi birçok temel ihtiyaca yapılan zamlara dikkat çeken Doğan, geçinemediklerini dile getirdi. Doğan, “Geçinemiyoruz dedikçe, diğer cebimizdekini de alıyorlar. Sözde emekten yana demokrasiden yana olduğunu söyleyen Bakırköy Belediye Başkanı göz dikiyor, almaya çalışıyor. ‘At izi, it izine karıştığı’ bir dönemde emek mücadelesi, veriyoruz. Hakkımızı vermesi gerekenler, emeğin yanında olması gerekenler, bırakın hakkımızı vermeyi, elimizdekini almak istiyor. Yetmiyor, 36 yıldır sendikal mücadele ile elde ettiklerimizi istiyor” dedi. 
 
EMEK DÜŞMANLARI
 
Enflasyon yüzde 50'yi geçtiğine dikkat çeken Doğan, “Her gün gaza, benzine elektriğe zam üstüne zam geliyor. Mücadelemiz, aş, ekmek mücadelesi. Mücadelemiz ekmeğimize göz diken emek düşmanlarıyladır. Bakırköy emekçilere zulmedin diye onları seçmedi. Belediye emekçilerini küçümsemeyin. Sakın ola ki, biri ekmeğimizle test etmeyin. Unutmayın, sizin kaybedecek çok şeyiniz var. Ekmeğimizden başka kaybedecek bir şeyimiz yok. Ekmeğimiz için her şeyi göze alacak kararlıktayız” diye belirtti.